Skip to main content
Klinika Chirurgi Plastycznej Uszu Derm-Estetyka w Gdańsku

Jak skorygować odstające uszy u dziecka?

Odstające uszy u dziecka to problem, który z biegiem czasu może przerodzić się w kompleksy, utrudniające normalnie funkcjonowanie i budowanie prawidłowych interakcji społecznych. Na szczęście współczesna chirurgia estetyczna wychodzi naprzeciw tego rodzaju sytuacjom. Jak więc skorygować odstające uszy u dziecka i dlaczego warto to zrobić?

Jakie są przyczyny odstających uszu?

Odstające uszy u dziecka to najczęściej efekt niedostatecznego wykształcenia lub braku grobelki. Nazwą tą określa się wypukłość, zginającą się za małżowiną uszną w stronę głowy. Przyczyną takiej sytuacji są na ogół uwarunkowania genetyczne, choć zdarzają się również urazy, pogłębiające zaistniały problem. Lekarze podkreślają także, że na odstające uszy wpływać może nawet ułożenie w łonie matki, co sklasyfikowane zostało w kategoriach jednostki chorobowej. To jednak jeszcze nie wszystkie przyczyny odstających uszu u dziecka. Za taką uznaje się bowiem również nieprawidłowości budowy szkieletu ucha, głównie jego części chrzęstnej. Może to być także efekt zmian, związanych z kościami czaszki. Za odstające uszy odpowiadają różnego rodzaju wady anatomiczne. Wśród nich wyróżnia się np. ucho filiżankowe, czyli zwinięte czy też ucho zwisające. Niezależnie od przyczyny, odstające uszy bardzo często prowadzą do kompleksów, a wraz z nimi do narastających problemów natury psychologicznej. Postępujące obniżenie poczucia własnej wartości, negatywnie rzutuje na relacje społeczne oraz gorsze traktowanie dzieci przez rówieśników. Jak przeczytać można we wpisie: www.plastyka-uszu.pl/korekta-odstajacych-uszu-u-dzieci, chirurgiczna korekta odstających uszu u dzieci może być wykonana już po 6 roku życia. Dlatego też warto usunąć źródło problemów, zanim zacznie ono negatywnie wpływać na codzienność naszego dziecka.

Czy odstające uszy u niemowlaka powinny niepokoić rodziców?

Lekarze uspokajają, że odstające uszy u dziecka, również tego najmniejszego, nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Z reguły sytuacja taka wynika z ułożenia w łonie matki, a uszy odkształcają się wraz z upływem czasu. Często uszy u niemowlaka odstają tylko pozornie. Jest to spowodowane szybszym wzrostem małżowiny usznej w stosunku do głowy. Kiedy dziecko osiągnie równowagę proporcji rozwoju, problem odstających uszu zanika. Co ważne, małżowina uszna rozwija się szybko do 6 oku życia. Dopiero po tym okresie można stwierdzić z całą pewnością, że odstające uszy stanowią rzeczywisty, a nie pozorny problem. To również wtedy powinna zapaść decyzja, związana z chęcią podjęcia skutecznego leczenia.

Odstające uszy u niemowlaka

Kiedy dokonać korekty uszu u dziecka?

Jak wspomniano, odstające uszy u niemowlaka nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Jeśli jednak sytuacja nie unormuje się do ukończenia przez dziecko 6 roku życia, pacjent może zgłosić się do chirurga plastycznego. Nie warto bagatelizować tego typu problemów, gdyż mogą one rzutować na przyszłość naszej pociechy. I choć część osób przyzwyczai się do swojego wyglądu, dla innych będzie to źródło kompleksów, prowadzących często do wycofania z życia społecznego i towarzyskiego oraz pogłębiającego się kryzysu natury psychicznej.

Gdzie dokonać chirurgicznej korekcji uszu u dziecka?

Poszukując rozwiązań problemu, można natknąć się na informacje o różnorodnych domowych metodach. Często wymienia się tutaj opaski uciskowe, a nawet przyklejanie uszu plastrami. Skuteczność takich działań nie została jednak potwierdzona, dlatego też warto zaufać specjalistom, profesjonalnie zajmującym się tego rodzaju problemami. Zapraszamy Państwa do Kliniki chirurgii plastycznej uszu Derm-Estetyka, gdzie wykonaliśmy setki podobnych zabiegów, zyskując grono zadowolonych z efektów pacjentów, również tych najmłodszych.

Korekta odstających uszu u dzieci ☎ (+48) 500 430 484

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz