Skip to main content
Klinika Chirurgi Plastycznej Uszu Derm-Estetyka w Gdańsku

Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu?

Problem odstawania uszu dotyka około 5% całego społeczeństwa, z kolei korekta odstających uszu to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej. Ma on na celu poprawę wyglądu uszu oraz nadanie odpowiedniego stopnia odstawania małżowiny usznej od czaszki. Jest to zabieg małoinwazyjny i wykonywany ze względów estetycznych. Pozwala pozbyć się dokuczających kompleksów oraz problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie, które są wynikiem wstydu i obaw o prześmiewcze spojrzenia innych. Szczególny problem ze zbyt odstającymi uszami mają dzieci, które obawiają się zostać obiektem żartów i szykan ze strony często tak bardzo okrutnych rówieśników.

Przygotowanie do zabiegu odstających uszu

Zabieg korekty odstających uszu może dotyczyć jednego lub obu uszu, a sama wada może mieć charakter symetryczny bądź asymetryczny. Celem procedury może być zarówno redukcja stopnia odstawania ucha w stosunku do głowy, jak i zmiana rozmiaru ucha lub korekta jego kształtu.

Należy również wspomnieć, że zabieg korekty uszu wykonywany jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku małych pacjentów korekta odstających uszu może zostać przeprowadzona dopiero po ukończeniu przez dziecko 6 roku życia, ponieważ do tego czasu małżowina cały czas zmienia swój kształt i położenie i może zdarzyć się, że początkowo odstające uszy z biegiem czasu zaczną przylegać do głowy. W przypadku dzieci niezbędna jest również pewność lekarza, że decyzja o poddaniu się zabiegowi jest podjęta samodzielnie i nie jest naciskiem ze strony rodziców lub otoczenia.

Przygotowanie do samego zabiegu polega na wnikliwej ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz wykluczeniu wszelkich chorób mogących stanowić przeciwwskazanie do procedury. W tym celu lekarz zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań krwi, takich jak morfologia, badanie ogólne moczu, czy poziom kreatyniny. Niezbędne jest również odstawienie papierosów oraz zaprzestanie przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi w okresie do 7 dni przed zabiegiem.

Korekta uszu Gdańsk

Plastyka uszu – Przebieg zabiegu

Korekta uszu to zabieg małoinwazyjny, który trwa od 1 do 1,5 godziny. Zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, jednak w przypadku pacjentów słabo współpracujących lekarz może zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego. Jeśli zastosowano pierwszy rodzaj znieczulenia, pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, w przeciwnym razie może być poproszony o zostanie w szpitalu na jednodniowej obserwacji. Procedura polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia z tyłu ucha, a następnie odpowiednim wymodelowaniu chrząstki ucha odpowiedzialnej za jego odstawanie i cały kształt. Na koniec lekarz zakłada w miejsce cięcia delikatne szwy, które zdejmuje się po około 7-14 dniach od zabiegu.

Klinika chirurgii plastycznej uszuumów wizytę!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz